Yurtdışında Önlisans Programları

Yurtdışında Ön Lisans Eğitimi genelde Üniversite bünyesinde verilmez.
2 yıllık "Community Colleges" veya "TAFE" yada "HND" okullarında verilir. "Community Colleges" Amerika ve Kanada'da yaygın olan okullardır.
Devlet-Eyalet sistemine bağlı olan "Community Colleges" lerde 2 yıllık Ön Lisans (Associate Degree) yapan öğrenciler, dilerlerse 2 yıllık eğitim sonrası iş kariyerlerine başlarlar veya bir Devlet yada Özel Üniversiteye 3. sınıftan transfer olup lisanslarını tamamlayarak Üniversite mezunu olurlar.

American Association of Community Colleges www.aacc.nche.edu
Association of Canadian Community Colleges (ACCC) - Association www.accc.ca
Avustralya'da 2 yıllık ön lisans eğitimi The Technical and Further Education (TAFE) okullarında verilir. 2 yıllık TAFE okullarını tamamlayan öğrenciler ya mesleki kariyerlerine başlarlar yada üniversiteye 3. sınıftan devam ederler. studyinaustralia.gov.au
"Higher National Diploma's and Higher National Certificates (HND) (HNC)" İngiltere'ye özgü bir sistemdir. İngiliz öğrenciler 3 yıllık lisans eğitimi yerine bir veya iki yıl süren mesleki eğitime yönelik HND veya HNC programlarını takip ederler. Dileyen öğrenci, 1 veya 2 yıl daha eğitimine bir üniversitede devam ederek lisans siploması alabilir. Dileyen öğrenci ise HND veya HNC sonrası pratik iş hayatına atılır. Üniversiteye devam edilmesi durumunda öğrenci "Top-Up" degree yapması gerekecektir.

Ön Lisans Programlarına Başvuru için Gerekli Koşullar;
Lise mezunu olmak
En az 173 CBT veya 61 IBT Toefl sonucu veya 5.5 IELTS sonucu gerekir.
2 adet referans
İngilizcesi yeterli olmayan öğrenci 2-6 ay arası İngilizce hazırlık kursu yapabilir.

Yurtdışında Lisans Programları

Yurtdışı üniversitelerinin pek çoğu öğrenci seçimini çok titiz bir şekilde yaparlar. Özellikle dünyanın en iyi üniversiteleri olarak bilinen Amerika'da "Harvard, MIT, Yale, UC-Berkeley, UCLA", İngiltere'de "Cambridge, Oxford, London School of Economics, London Business School", Kanada'da "Victoria Universitesi, Toronto Üniversitesi ve Mc Gill Üniversiteleri" başvuru yapan öğrencilerin çok başarılı olmasını ister. Her yıl dünyanın dört bir yanından onbinlerce başarılı öğrenci bu üniversitelere başvuru yapar. Bunlardan ancak çok az bir kısmı adı geçen üniversitelere kabul edilir.

Bu nedenle çok başarılı olmayan öğrencilerin bu üniversitelere başvuru yapmamaları tavsiye edilir. Amerika'da yaklaşık 3000, İngiltere'de 100, Kanada'da 70, Avustralya'da ise 50 civarında üniversite ve kolejde eğitim yapmak mümkündür. Bu nedenle yurtdışı üniversitelerinde mutlaka öğrencinin durumuna uygun bir program bulunur. Önemli olan, öğrencinin gerçekçi olması ve kendisini kabul edebilecek üniversitelere başvuru yapmasıdır.
Başvuru İçin Gereken Belgeler:

 • Lise diploması veya bazı ülkeler için bir yıllık hazırlık (Foundation- IB, Access veya A-Level) kursunu tamamlamış olmak

 • İngilizce dil düzeyini bir yeterlilik sınav sonucuyla kanıtlamak

 • IELTS: 6 - 6.5 TOEFL: 173-213 CBT IBT 79

 • Cambridge Advanced veya Proficency sınavlarından birinden geçerli not almak.

 • İki adet öğretmenlerden alınmış referans

 • Kendisini ve eğitim amaçlarını açıklayan bir "Essay"

 • Lise Derslerinin Not Dökümü -transkript- (Not ortalaması 5 üzerinden en az 3 olmalıdır)

 • Amerika veya Kanada'da çok iyi üniversitelere başvuru yapacak öğrenciler mutlaka SAT sınavına girmelidirler

 • İngiltere'nin en iyi Üniversiteleri olan Cambridge, Oxford veya LSE gibi üniversitelere başvuracak öğrencilere A - Level hazırlık yapmaları tavsiye edilir. Ancak bu üniversitelerin bazı bölümleri "Foundation" eğitimini de kabul ederler

Yurtdışında Yüksek Lisans Programları

Yurtdışında Yüksek Lisans eğitimi, Lisans eğitimi tamamlandıktan sonra ülkelere göre full-time 1 veya 2 yıl devam etmektedir. Bazı ülkelerde 1,5 yıl sürmektedir. Part-time yüksek lisans programları ise 2-4 yıl arası devam edebilir. Ancak, öğrenci vizesi gerektiren ülkelerde Türk öğrenciler sadece "full-time" master programlarına katılabilir. Part-Time master programlarına katılabilmek için ülkede oturum veya çalışma iznine sahip olmaları gerekir.

Yüksek Lisans programları, İngiltere'de "full-time"olarak bir akademik yıl devam eder. Genelde ders izleme süreci 9 ay sürer. Bazı master programlarında yaz dönemi de dersler izlenir ve program 12 ay devam edebilir. Master derslerini başarıyla tamamlayan ve sınavlarını veren öğrenciler, 3-6 süren bir tez aşamasına geçerler. Tez aşamasında öğrenci, tez danışmanı hocasınında yardımıyla tezini tamamlar ve tez kurulu tarafından tezinden de geçer not aldıktan sonra yüksek lisans sahibi olur.
Başvuru İçin Gereken Belgeler:

 • İyi derecede bir lisans diploması-mezun ise. 4. sınıf öğrencileri eğer Haziran döneminde mezun olacaklar ise başvurularını yapabilirler.

 • Not dökümü- Transkript

 • İngilizce yeterlilik belgesi (Toefl 213 (550) - IELTS en az 6) veya diğer ülkeler için ülkenin eğitim dilinde bir yeterlilik belgesi

 • Cambridge Advanced veya Proficency sınavlarından birinden geçerli not almak.

 • İki adet öğretmenlerden alınmış referans

 • Kendisini ve eğitim amaçlarını açıklayan bir "Essay"Ana Sayfa   Ülke Seçenekleri   Üniversitelerimiz   Bölüm Seçeneklerimiz   Merak Edilenler   İletişim