ust-polonya-universite
Bilgi almak istediğiniz programın üzerine tıklayarak detaylı bilgi alabilirsiniz

 

ust-polonya-universite

POLONYA'DA ÜNİVERSİTE


Türkiye'de üniversite eğitimin ne denli zor ve maliyetli olduğu, bu yüzden Türkiye'dekiöğrencilerin akın akın Avrupa, Amerika hatta uzak doğu ülkelerine gittiği bilinen bir gerçek.

Bu beyin göçü bu zamana kadar belli ükeler ve üniversitelerle sınırlı idi. Ancak globalleşen dünyada ve elinin altına uzakları yakın eden internet gibi bir olgu girdikten sonra öğrenciler için zor diye, uzak diye bir unsur kalmadı. Artık her ülkeye, her üniversiteye az bir araştırma
ve gayretle ulaşmak hiçte zor değil.


Bu araştırmaların neticesi son zamanlarda Türk öğrencileri akın akın bir ülkeye çekiyor. Adı: POLONYA. 28 Mayıs 2010 tarihinde Polonya'nın Ankara Büyükelçiliği'nin bahçesinde Erasmus Programı kapsamında Türkiye'de bulunan Polonyalı öğrenciler ile yine Erasmus kapsamında Polonya'da bulunmuş ya da bulunacak Türk öğrenciler için bir davet verildi. Bu yıl ikincisi yapılan etkinliğe farklı üniversitelerden toplam 300 kişi katıldı. Polonya, Erasmus Programı kapsamında Almanya'nın ardından Türk öğrenciler tarafından en çok seçilen ikinci ülke; 2008/2009 akademik yılında (Türkiye'deki istatistiki verilere göre) 757 Türk öğrenci Polonya'ya gönderildi. Bununla birlikte bir o kadar öğrencide kendi imkanlarıyla Polonya üniversitelerinde eğitim almayı tercih etmiş ve bu ülkeye gitmiştir. Polonyadaki birçok üniversite, yabancılar için özel (İngilizce ya da Almanca) programlar uygulamaktadırlar. Ancak bir kısım üniversitede, yabancıların üniversiteye kabulü için Lehçe
bilme şartı aranmaktadır. Polonya'da yüksek öğrenim öncesi dil hazırlığı için dokuz aylık yoğunlaştırılmış dil kursu, örneğin Sopot Lehçe Okulu veya bazı üniversitelerin kendi bünyesinde verilmektedir. Burada eğitim ücreti, haftalık ders saatine göre 3000-3500€ tutmaktadır. Ayrıca Polonya üniversitelerinin birçoğu, yabancılar için değişik eğitim sürelerinde Lehçe ve İngilizce hazırlık kursu düzenlemektedirler.

POLONYA'DA ÜNİVERSİTE EĞİTİMİNİN GENEL ÖZELLİKLERİ

Polonya üniversitelerinde her yıl binlerce yabancı öğrenci eğitim almaktadır. Polonya'da 2008 yıl sonu rakamlarına göre 123 devlet, 365 özel ve meslek yüksek okul olmak üzere toplamda 488 üniversite bulunmaktadır. Henüz pek keşfedilmemiş bir ülke olmasına rağmen Polonya eğitim alanında bir çok başarılı edebiyatçı, yazar, doktor, fizikçiye sahiptir.

Eğitim kalitesini dünya sıralamasında ilk 500'e giren Varşova Üniversitesi 293, Jagiellonian Üniversitesi 326, Wroclaw Teknik Üniversitesi 343, Wroclaw Üniversitesi 416, AGH Bilim ve Teknik Üniversitesi 417 (Kaynak: webometrics.info) vs. üniversiteleri ile ıspatlamıştır.


Eğitim alanında kaliteli üniversitelere sahip olan Polonya öğrenciler için ideal bir seçenektir. Polonya'dan alınan birçok diploma AB ülkeleri ve YÖK tarafindan tanınmaktadır. Ülkedeki devlet üniversitelerinin ise denklik sıkıntısı bulunmamaktadır. Üstelik aynı bölümü kendi ülkende kazanma şartı aranmaz ve genelde bir liseden mezun olmak yeterlidir.


Bir senelik Lehçe ya da İngilizce hazırlık kursununun ardından öğrenci dil seçimine göre Lehçe ya da İngilizce 3 yıllık lisans eğitimine başlayabilmektedir. Master yapmak isteyenler ise yine öncelikle dil eğitimi alabilirler ya da dil yeterliliklerini belgeleyebiliyorlarsa doğrudan master programına başvurabilirler.

Hazırlık kursları ortalama İngilizce 3000 Euro, Lehçe için ise 2500 Euro civarındadır. İlk sene hazırlık eğitimini tamamlayamayan öğrencilerin bir sene daha hazırlık okuma imkanları vardır.


Lisans eğitim ücretleri bölümlere göre değişmektedir. Yıllık üniversite öğrenim ücreti 500 - 11000 € arasında programa ve eğitim diline göre değişiklik göstermektedir. Eğitim bakanlığının fonundan tahsil edilen bütçe ile akademik veya spor alanında başarılı
olan öğrencilere geniş burs imkânı mevcuttur.


POLONYA ÜNİVERSİTE EĞİTİM SİSTEMİNİN YAPISI
Polonya'da üniversite eğitimi 3 farklı türde uygulanmaktadır.
1. Lisans (BA, BSC) Programları: Eğitim süreleri 6-7 sömestir olup Türkiye'deki 4 yıllık lisans programlarına denk olmaktadır.

2.Yüksek Lisans (MA) Programları: Eğitim süreleri 3-4 sömestir olup, Türkiye'deki master programlarına denk olmaktadır. Lehçe, İngilizce, Almanca Dil seçenekleri vardır.


3.Doktora Programları (PhD): Eğitim Süreleri 6-8 sömestir olup çok geniş bir yelpazede eğitim seçeneği sunmaktadır.

Uzun Döngü Programlar
Hukuk ve Psikoloji Bölümleri: Genellikler 10 yarıyıldır. Lisans ve Yüksek Lisans birlikte verilmektedir. Bu bölümler çoğunlukla Lehçe verilmektedir. İngilizce bölümlerinde iyi derecede dil bilgisi istenmektedir.


Tıp Fakülteleri: 4-5-6 yıllık programları vardır. Türkiyenin orta öğretim sistemine göre Türk öğrenciler 6 yıllık eğitime kabul edilmektedirler. Lisede Biyoloji, Kimya, Fizik, Matematik ve İngilizce derslerinin en az orta düzeyde olması şart koşulmaktadır. Yıllık harç ücretleri ortalama 10.000 € civarındadır. İngilizce ve Lehçe seçenekleri mevcuttur.

Diş Hekimliği, Eczacılık, Veterinerlik bölümleri: Genelde 5 yıllık program uygulanmaktadır.

Yine lisede Biyoloji, Kimya, Fizik, Matematik ve İngilizce derslerinin en az orta düzeyde olması şart koşulmaktadır. Yıllık harç ücretleri ortalama 10.000 € civarındadır. İngilizce ve Lehçe seçenekleri mevcuttur.


Beden Eğitimi, Güzel Sanatlar ve Eğitim Fakülteleri: Bu bölümler için özel yetenek sınavları uygulanmaktadır.


Üniversitelere başvurular, üniversitelerin başvuru bürolarına şahsen, e-posta ile veya 3. şahıslarla elden yapılabilir. Süre olarak kış yarı yılı ekimde bahar yarı yılı şubatta başlamaktadır. Başvuru tarihleri her üniversitede farklı olmakla birlikte şubat-Ağustos ayları
arasındadır.


NEDEN POLONYA ÜNİVERSİTELERI

- Polonya üniversiteleri eğitim kalitesini uluslararası alanda ispatlamış ve dünya üniversiteleri arasında yer almaktadır.
- Özellikle mühendislik, mimarlık, hukuk ve tıp alanında göz ardı edilmeyecek iş imkanları mevcuttur.
- Polonya 2004'ten bu yana AB üyesi olup aldığınız diploma tüm AB ülkeleri tarafından tanınmakta ve YÖK tarafından denklik verilmektedir.
- Polonya'nın resmi dili Lehçe'dir fakat tıp, eczacılık, diş hekimliği, mühendislik ve daha pek çok alanda İngilizce eğitim de verilmektedir. Üstelik Türkiye'de herhangi bir sınava girmeden ve mezun olduğunuz lise dikkate alınmadan istediğiniz bölümü burada okuyabiliyorsunuz. Fakat bölümünüz okuduğunuz alandan farklı olursa Türkiye'de denklik almada sorun yaşayabilirsiniz.


- Polonya üniversiteleri Avrupa'nın en düşük ücretli üniversiteleri arasındadır. Lehçe eğitim veren özel üniversitelerin yıllık ücreti 1000 – 2000 Euro'dur. İngilizce eğitim veren özel üniversiteler ise 2000-4000 Euro civarındadır.


- Polonya rahat ve ucuz ulaşım sistemi, düşük suç oranı ve refah düzeyi ile Avrupa'nın güzel ülkelerinden biri sayılmaktadır.
- Üniversitelerde yabancı öğrencilerin sorunlarını, ihtiyaçlarını çözmek ve okula uyum sürecini hızlandırmak için özel danışma birimleri bulunmaktadır.
-Üniversite bölümlerinin %90'ı düzeyinde İngilizce ve Lehçe ve kısmen Almanca seçeneği de bulunmaktadır.
-Bazı üniversitelerde çift diploma olanağı sağlanmakta ve aynı zamanda bazı bölümlerde birden fazla ülkede lisans ya da master bitirme şansı tanınmaktadır.
-Sosyal ve spor etkinlik alanları olarak alışveriş merkezleri, oyun salonları, araştırma kütüphaneleri, tarihi müze ve yapıları, eğlence mekânları, kapalı spor salonları, kapalı yüzme
havuzları, boddy, fitness, futbol, basketbol, kayak gibi birçok sosyal etkinliğin bol ve ucuz olması bu ülkeyi daha cazip kılmaktadır.
-Yeşil doğası, doğal nehir ve bolca gölleri ile Baltık denizinin de kıyısı olması nedeniyle yaz aylarında büyük turizm seçenekleri bulunmaktadır. şehir içi ve şehirler arası otobüs, metro, tramvay, hızlı tren, gemi gibi taşıtlar ile ucuz ve hızlı ulaşım sağlanmaktadır.
-Almanya, Çek Cumhuriyeti, Slovakya, Belarus, Rusya, Litvanya gibi ülkelere sınır olması, ayrıca İskandinav ülkelerine rahat gemi ulaşımı bulunmaktadır.


KİMLER POLONYA'DA OKUYABİLİR?
Türkiye'de bir orta öğretimden (liseden) mezun olup diplomasını alan herkes Polonya üniversitelerinde okuyabilir.
Özel kurslarda veya üniversitenin hazırlık sınıflarında alınan Lehçe ya da İngilizce dil eğitiminin ardından lisans öğrenimine devam edilir. Eğer Polonya'da hazırlık almak istemiyorsanız, Türkiye'de uygulanan TOEFL, IELTS veya CAMBRIDGE (FCE, CAE vs. ) sınavlarından birine girmiş olmanız ve okulların belirlemiş olduğu baraj puanı aşmış olmanız gerekmektedir.
Halen Türkiye'de bir yüksek öğretim programında okuyan öğrenciler mevcut bölümlerine denk bölümlerde eğitimlerine devam edebilir veya farklı bir öğretim programını seçerek eğitimlerine yeni bir bölümde birinci sınıftan başlayabilirler.
Yüksek lisans eğitimi almak isteyenler için Türkiye'de 4 yıllık bir lisans programından mezun olmak yeterlidir. İstenilmesi haline farklı alanlarda master yapma olanağı da bulunmaktadır.
Lisans ve master programlarında Türkiye'de alınan derslerin uygun olanlarını Polonya'da saydırma imkânı mevcuttur.

POLONYA'DA BAZI ÜNİVERSİTELER

Wroclaw Teknik Üniversitesi

Wroclaw şehri Polonya'nın üçüncü büyük eğitim merkezidir. şehirde otuzun üzerinde üniversite ve yüksek eğitim kurumu, 7.500 akademik personel ve yaklaşık 140.000 öğrenci bulunmaktadır.

Wroclaw Teknoloji Üniversitesi 32 binin üzerindeki öğrenci sayısı ve dünyadaki ilk 500 üniversite sıralamasında edindiği yer ile şehrin ve ülkenin önde gelen üniversiteleri arasında yer almaktadır. 2007 yılında Polanya'nın en iyi teknik üniversitesi seçilmiştir. 300 yıllık akademik bir gelenekten gelen üniversitenin kampus alanı içerisinde 250 bina bulunmaktadır, ayrıca gelişmiş laboratuvar ve kütüphaneleri, 2 bine yakın akademik kadrosu ile öğrencilere geniş bir çalışma ve araştırma imkanı sunmaktadır. Ayrıca 60 ila 80 Euro
arasında değişen çok uygun fiyatlarla yurt olanağından yararlanılabilmektedir.


Avrupa Eğitim Danışmanlığı'nın Türkiye'deki resmi temsilcisi olduğu Wroclaw Teknoloji Üniversitesi'nde çok çeşitli alanlarda İngilize ve Lehçe bölümler bulunmaktadır.

Üniversitenin Hazırlık Programları:

Hazırlık Programının Dili:İngilizce

Hazırlık Programının Süresi:1 Yıl
Hazırlık Programının Ücreti:3000 Euro


Üniversitenin İngilizce Dilinde Eğitim Verdiği Bölümler:


Bilgisayar Bilimleri | 3,5 Yıl | 3000 Euro
Mekanik ve Makine Mühendisliği | 3,5 Yıl | 3000 Euro
Bilişim ve İletişim Yönetimi | 3 yıl | 3000 Euro
İşletme Yönetimi | 3 Yıl | 3000 Euro

* Program üç ülkede tamamlanmaktadır. (Çek Cumhuriyeti, Polonya ve Almanya)


Üniversitenin Lehçe Dilinde Eğitim Verdiği Bölümler:

Mimarlık | 3,5 Yıl | 2500 Euro
İnşaat Mühendisliği | 3,5 Yıl | 2500 Euro
Kimya | 3,5 Yıl | 2500 Euro
Elektronik | 3,5 Yıl | 2500 Euro
Elektrik Mühendisliği, Jeoloji | 3,5 Yıl | 2500 Euro
Çevre Mühendisliği | 3,5 Yıl | 2500 Euro
Bilgisayar Bilimleri ve Yönetimi | 3,5 Yıl | 2500 Euro
Makine ve Elektrik Mühendisliği | 3,5 Yıl | 2500 Euro
Makine Mühendisliği | 3,5 Yıl | 2500 Euro
Temel Teknoloji Sorunları | 3,5 Yıl | 2500 Euro
Fotonik | 3,5 Yıl | 2500 Euro


Agh Bilim Ve Teknoloji Üniversitesi

Jan Zaranski liderliğinde seçkin maden mühendisleri ve aktivistlerden oluşan bir grubun Krakow'da Maden Akademisi'ni kurması ile AGH Bilim ve Teknoloji Üniversitesi'nin tarihi 1912 yılında yazılmaya başlanmıştır. 1914 yılında 1. Dünya Savaşı üniversitenin etkinliklerinin durmasına neden olsa da savaş bitip de Polonya yeniden bağımsızlığını kazandığında çalışmalar yeniden tüm hızı ile başlamıştır.

2010 tarihli verilere göre üniversitenin toplamda 36 bin 562 öğrencisi, 4 bin 42 çalışanı bulunmaktadır. Üniversite Lehçe dilinde 15 fakültede 33 dalda ve 170 uzmanlık alanında eğitim vermekte ve pek çok lisans ve yüksek lisans bölümlerinde İngilizce dilinde eğitim
seçeneği sunmaktadır. Kendi bünyesindeki yurtları ve ilk 500 üniversite sıralamasında gösterdiği başarı ile yabancı öğrencilerin üniversite tercihinde önemli bir yeri bulunmaktadır.

Üniversitenin İngilizce Dilinde Eğitim Verdiği Lisans Bölümleri:

Mekatronik | 3,5 Yıl | 3800 Euro
Elektronik ve Telekomünikasyon | 3,5 Yıl | 5170 Euro

Üniversitenin İngilizce Dilinde Eğitim Verdiği Yüksek Lisans Bölümleri:


Madencilik ve Jeoloji | 2 Yıl | 5800 Euro
Mekatronik | 1,5 Yıl 4800 Euro

Yönetim ve Üretim:
Lojistik Yönetimi | 2 Yıl | 2500 Euro
Elektronik ve Telekomünikasyon , Kontrol ve Ölçüm Sistemleri | 1,5 Yıl | 11,650 Euro

Elektronik ve Telekomünikasyon:
şebeke ve Servisleri | 1,5 Yıl | 11,650 Euro
Finansta Matematik | 2 Yıl | 2000 Euro


Lazarski Üniversitesi
Lazarski Üniversitesi Polonya'daki en iyi özel üniversitelerden biri olup 20 binin üzerinde öğrenci mezun vermiştir. İngilizce ve Lehçe hazırlık imkanı sunarak lisans ve yüksek lisans programlarında eğitim vermektedir. Uzmanlık alanları Hukuk, Ekonomi ve İşletmedir.

Polonya'nın önde gelen birçok işadamları, avukatları, yöneticileri, diplomatları, siyasetçileri, memurları bu üniversiteden mezun olmuşlardır. Birçok Avrupa ülkesinde olduğu gibi, lisans eğitimin 3 yıl olduğu üniversite aynı zamanda öğrencilerine çift anadal programıyla iki
diploma imkanıda sağlamaktadır. ÖSS şartı aramaması ve YÖK tarafından da tanınıyor olması, Lazarski Üniversitesi'ni Türk gençleri arasında popüler hale getirmiştir. Türkiye'de bulunan birçok üniversite ile Erasmus değişimi yapan üniversite 2006 yılında bu
yana Varşova'nın en kaliteli özel üniversitesi seçilmiştir.

Üniversitenin Kabul şartları
Lazarski Üniversitesi kabul edilecek öğrencilerin lise diploma notunun en az 2,5 olması gereklidir. Aynı zamanda İngilizce seviyesinin de yeterli (TOEFL 65 veya IELTS 6) olması gerekmektedir. İngilizce seviyeleri yeterli olmayan öğrenciler hazırlık kursu gördükten sonra
öğrenimlerine devam edebilirler. Üniversitenin kendi bünyesinde İngilizce ve Lehçe (Polakça) Hazırlık kursları mevcuttur.
Yukarıdaki kıstaslara ek olarak; lise diplomanız (master için lisans diploması) ve transkriptinizi danışmanınıza ileterek okulla irtibata geçmesini sağlayabilir ve kabul edildiğiniz takdirde kayıt yaptırabilir; eğitiminize başlayabilirsiniz.

Konaklama
Modra Öğrenci Yurdu: Üniversiteye yakın konumu ve uygun fiyatlarıyla özellikle Lazarski'de eğitimine yeni başlayacak öğrenciler tarafından tercih edilen öğrenci yurdudur. 2 ve 4 kişilik odalar mevcuttur. Ücretler 2 kişilik oda için dönem başına ortalama 440 EURO, 4 kişilik oda için dönem başına 380 EURO. (2009) BAşVURULAR 15 Mayıs-15 Eylül tarihleri arasındadır ve kontenjanlı olan yurtta başvuruda önce davrananlara öncelik tanınır. Sarna Öğrenci Yurdu: Üniversiteye otobüsle rahatça ulaşımın sağlandığı konforlu yurtta 2 kişilik odalarda kalmanın ücreti dönemlik ortalama 420 – 450 EURO.


YÜKSEK LİSANS, LİSANS KABUL ŞARTLARI
Varşova Ekonomi ve Bilgisayar Bilimleri Üniversitesinde Ekonomi, İşletme ve Bilgisayar Bilimleri alanında yüksek lisans eğitimi almak isteyen ögrenciler herhangi bir giriş kabul imtihanına tabi tutulmayacak ve adaylardan ALES yada GMAT imtihanlarından belli bir puan
alma ön koşulu istenmeyecektir. Programa kabul edilecek öğrenciler için gerekli koşullar: Lisans mezuniyet ortalamasının en az 2.50 olması, lisans derecesi vermiş olan bölümden alınan en az iki adet referans mektubu. TOEFL( CBT min:500, PBT min: 173, IBT min: 60
puan ) (veya muadili İngilizce sınav yapan IELTS, Cambridge Certificate vs gibi kuruluşlardan eşiti puan) almış olması. Dil Sınavı son iki yıl içinde alınmış olmalıdır. Yeterli düzeyde dil seviyesine sahip olmayan adaylar Yabancı Diller Fakültesi bünyesindeki 1 yıllık İngilizce hazırlık sınıfına kayıt olabilirler.

BAŞLANGIÇ HAZIRLIK KURSLARI
Hazırlık kursları Üniversite bünyesinde ve özel dil okullarının sunmuş olduğu bu kurslarda İngilizce ve Lehçe olmak üzere 2 ayrı dilde hazırlık eğitimi verilmektedir. Üniversite bünyesinde verilen hazırlık kursların ortalama bir yıllık maliyeti 2000 ila 3500 Euro arasında değişmektedir. Öğrenci, kaydını yaptırdığı bir üniversite kursunu tamamladıktan sonra sadece o üniversiteye kurs yeterliliğini kabul ettirebilir. Başka üniversiteye o kurs sertifikası ile kabul edilemez.

Ayrıca Lehçe ve İngilizce dilinde hazırlık kursları veren dil okulları da bulunmaktadır. Eğitim dili İngilizce olan bölümlerde okuyabilmek için TOEFL, FCE, CAE, TELC, IELTS gibi sınavların birinden yeterli puan alınması gerekmektedir. İngilizce hazırlık sınıfında okuyabilmek için ise lise diplomasının olması yeterlidir. Yıl sonunda yapılacak yeterlilik sınavında başarılı olanlar bölümlere kayıt hakkını kazanmış olur. Lehçe için de aynı durum geçerlidir.


ULAŞIM BESLENME VE SAĞLIK
ULAŞIM
Polonya'da öğrenciler ulaşımda indirimden yararlanmaktadır. şehir içinde metro, otobüs ve tramvay gibi tüm ulaşım araçlarını kapsayan aylık 'ulaşım kartı'ücretleri şehirlere göre farklılık göstermekle birlikte ortlama 8-20 Euro arasında değişmektedir. şehirlerarası
seyahatin maliyeti ise ortalama 10 Euro gibi çok uygun fiyatlardan oluşmaktadır. Öğrenciler okul kayıtlarını yaptırdıktan sonra öğrenci belgeleri ile 'ulaşım kartı' alabilmektedir.
Avrupa Eğitim Danışmanlığı, bu işlemleri sizinle birlikte yürütmekte ve gittiğiniz ilk andan itibaren maliyetlerinizin en alt düzeyde olması için tüm gayreti göstermektedir.

BESLENME
Beslenme olarak, öğrencilerin yeme, içme, alışveriş vs. harcamaları aylık ortalama 100-200 Euro arasındadır. Bu fiyat her öğrencinin harcamasına bağlı olarak değişiklik göstermektedir. Öğrenciler yurtlarda bulunan mutfaklarda kendileri yemek pişirebilmekte ya da üniversitelerin sunduğu hizmetlerden yararlanabilmektedirler. Örnek olması açısından Polonya'dan bazı fiyatlar;

Ekmek |2 Ziloty | 1 TL
Süt 2,30 Ziloty | 1,15 TL
Peynir (1 kg) | 18 Ziloty | 9 TL
Et (1 kg) | 25 Ziloty | 12,5 TL
Fast Food Yemekler 10-20 Ziloty | 5-10 TL
Pizza | 15-25 Ziloty | 7-13 TL

SAĞLIK
Polonya'da herkesin yaptırması zorunlu olan bir sağlık sigortası bulunmaktadır. Aylık olarak ödeme yapılabileceği gibi yıllık ödeme olanakları da bulunmaktadır. Aylık ortalama 10 -12 Euro olan bu bedel, yıllık ödendiği takdirde ortalama 100 Euro olmakta ve bütün özel ve
devlete bağlı hastanelerde tedaviyi geçerli kılmaktadır. Tedavi süresi içerisinde kullanılan ilaçların bir kısmını sigorta kalan kısmı ise öğrenci tarafından karşılanır.

POLONYA'DA İKAMET
Polonya ya giden öğrenciler üç türlü ikamet edebilmektedirler. Bunlar;
1- Özel Yurtlar:

Bu yurtlar karmadır, çoğunluk olarak yabancı öğrencilerin kaldığı yurtlardır. Ücretleri elektrik, su, ısınma ve kira dahil 75 -250 Euro arasında olup apart tarzındadır. Banyo, WC ve mutfak oda içerisindedir. İnternet imkanı vardır. Odalar 6 kişiliktir, temel eşya
olarak da tek odada 6 ranza 3 çalışma masası mevcuttur.


2- Apart Evler:
Apart evler, erkekler ve bayanlar için ayrı ayrı evlerdir. Yine aynı şekilde elektrik, su, ısınma kira dahildir. Ortalama 40-60 m2, 2 ve 4 kişilik içindir. Genellikle 2 oda ve bir ortak paylaşım oturma salonu olup bütün eşyaları mevcuttur. Bu apart tarzı evler 4 kişilik olup evlerin kira bedeli de kişi başı 150 -300 Euro arasında değişmektedir.

3- Üniversiteye Kayıtlı Öğrencilerinin Kaldığı Yurtlar:
Bu yurtlara üniversiteler sadece kendi öğrencilerini kabul edilmektedir. Bir, iki ya da üç kişilik odalardan oluşabilmektedir. Genellikle kampus alanı içerisinde ya da kısa mesefade bulunmaktadırlar. Wc, banyo ve mutfak ortak kullanım alanı olmakla birlikte pek çoğunda
kablosuz internet olanağı sağlanmaktadır. Kişi başı aylık ücreti 60 ila 200 Euro arasında değişmektedir.

POLONYA'DA ÇALIşMA ŞARTLARI

PART TİME ÇALIŞMA İMKANI
İlk sene hazırlık kursu alan öğrencilere çalışma imkanı bulunmamaktadır. Ancak 1. sınıftan itibaren part-time çalışma hakkı verilmekle birlikte, 'oturum kartı'nın alınmış olması şartı aranır. Öğrenci 'oturum kartı'nın geçerli olduğu süre boyunca hem eğitimine devam edip hem
de çalışabilmektedir.


POLONYA'DA VİZE ALIMI
21 Aralık 2007 yılı itibari ile Polonya AB'ye tam üye olmuş ve Shengen serbest dolaşım anlaşmasını imzalamıştır.
Yalnız Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarına vize uygulanmaktadır. 5 Nisan 2010 tarihinden itibaren uygulanan kanun değişikliğine göre Polonya ya ilk giriş tarihinden itibaren başlayarak herhangi bir altı aylık dönemde Shengen (AB ortak vize uygulaması) ile istenilen Avrupa
Ülkesi 90 günü geçmeyecek şekilde ziyaret edilebilmektedir.


POLONYA KONSOLOSLUĞU İÇİN GEREKLİ EVRAKLAR
21 Aralık 2007 yılı itibari ile Polonya Avrupa Birliğine tam üye olmuş ve Shengen serbest dolaşım anlaşmasını imzalamıştır. Polonya ülke girişlerinde Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarına vize uygulamaktadır. Polonya Cumhuriyetinin ülkemizde Ankara ve İstanbul da olmak üzere iki adet diplomatik temsilciliği bulunmaktadır. Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları için özel öğrenci statüsünde Polonya konsolosluğuna vize başvurusunda istenilen belgeler aşağıdaki gibidir.

a) Polonya'da eğitim alınacak okul veya enstitüden alınmış okul kabulü (kayıt belgesi) aslı ve fotokopisi,
b) Polonya'daki bir eğitim kuruluşundan harçlarının ödendiğine dair konfirmasyonu (makbuz, dekont veya faks olabilir) aslı ve fotokopisi,
c) 1 adet doldurulmuş ve giden kişi tarafından imzalanmış vize başvuru formu aslı ve fotokopisi,
d) 2 adet Biometrik özellikte arka fonu beyaz geçerli fotoğraf,
e) Pasaportunuzun 1,2,3,4.,60 ve diğer ilgili sayfaları. Var ise Diğer sayfalarda bulunan vizelerin fotokopileri. Varsa eski pasaportları (eski pasaportlar sunulamıyorsa, pasaportunda vize bulunmayanlar pasaportu veren makamdan önceki ve mevcut pasaportlara ilişkin Protokol sağlanacak) aslı ve fotokopisi,
f) Varsa burs yazısı aslı ve fotokopisi,
g) Maddi durum ile ilgili belgeler (Maaş bordrosu, banka cüzdanı, ev, işyeri, araç tapu veya ruhsat fotokopileri v.s.) aslı ve fotokopisi,
h) Schengen ülkelerinde geçerli olacak 30.000 Euro teminatlı seyahat sağlık sigortası aslı ve fotokopisi,
i) Lise Diploması konsolosluktan -BU DİPLOMANIN SAHİBİ BULUNDUĞU ÜLKEDE YÜKSEK ÖĞRETİME DEVAM ETME HAKKINA SAHİPTİR? yazısı yazdırılıp Lehçe Tercüme ye çevrilmeli aslı ve fotokopisi,
j) Adli Sicil Kaydı aslı ve fotokopisi,
k) Vergi borcu yoktur ya da mükellef değildir belgesi aslı ve fotokopisi,
l) Nüfus kayıt örneği aslı ve fotokopisi,
m) Sağlık raporu aslı ve fotokopisiAna Sayfa   Ülke Seçenekleri   Üniversitelerimiz   Bölüm Seçeneklerimiz   Merak Edilenler   İletişim