Bilgi almak istediğiniz programın üzerine tıklayarak detaylı bilgi alabilirsiniz

James Madison Üniversitesi (Orjinal Broşür)

Amerika Üniversite Eğitimi


Amerika’da Üniversite eğitimi almak kuşkusuz herkesin hayallerini süslemektedir. Amerika’da yüksek öğrenim devlet üniversiteleri,özel üniversiteler,kolejler ve sanat okullarından oluşmaktadır. 4000’i aşan öğretm kurumu, araştırmaya verdiği öncem ve mezuniyet sonrası kariyer olanakları ile Amerika hem öğrenciler hem de araştırmacılar için en çok tercih edilen ülkeler arasındadır.
Amerika’da lisans eğitimleri 4 yıl, yüksek lisans eğitimleri ise 2 yıldır. Öğrencilerin akademik başarılarının yanı sıra  sosyal yönleri,aldıkları ödüller,projeler Amerikan üniversitelerine girş koşullarını etkileyen faktörlerdir. Eğitim maliyetleri diğer ülkelerle karşılaştırıldığı zaman biraz daha yüksek olup,ilk girişte burs imkanı bulmak oldukça zordur. Öğrencinin başarılı olma durumuna göre eğitim süreci içinde üniversitenin sunduğu burslara başvuru yapılabilir.


BAŞVURU ŞARTLARI:

 • İleri seviyede İngilizce bilgisine sahip olmak,


 • Lisans programları için lise mezuniyet nor ortlaması en az 3.0, yüksek lisanslar için bazı üniversiteler belirli not ortalamları istemektedir. Genel itibariyle 2.50’nin altında bir not ortalamamsı olmamasına özen gösterilmesi gerekir.

 • Bunun yanı sıra öğrencinin başvuru esnasında yazağı niyet mektubu,referansları,diğer akademik veya sosyal başarıları kabul edilmesini etkileyecektir.


İNGİLİZCE VE AKADEMİK YETERLİLİK:

 • İngilizce yeterliliğin kanıtlanması için öğrencilerin TOEFL sınav sonucunun olması gerekecekir. Pek çok American üniversitesi artık IELTS sınavını da kabul etmektedir.
 • Bazı üniversiteler İktisadi İdari Bilimler ve Mühendislik lisans eğitimlerine  girişte SAT(Scholastic Aptitude Test) sınav sonucu istemektedirler.
 • Bazı üniversiteler İktisadi İdari Bilimler ve Mühendislik alanlarında yüksek lisans eğitimlerine girişte GMAT(Graduate Management Admission Test) veya GRE( Graduate Record Examination) sınav sonşları talep etmektedir.
 • İngilizce seviyenizin Amerika’da doğrudan bir lisans veya yğksek lisans programına giriş için yeterli olmaması halince KARYA sizlere üniversite öncesi 3-6-9 aylık hazırlık programları sunarak TOEFL’sız üniversite geçişi konusunda yardımcı olmaktadır.
 • Amerika’da üniversitler genelde Sonbahar döneminde öğrenci kabulu yaparlar. Ancak bölümlere ve üniversitelere göre bazıları Şubat dönemi için de yeni öğrenci kabulu yapmaktadır.
 • Üniversite başvurularınızı en geç Şubat-Nisan aralığında yapmanız gerekmektedir. Ancak bazı üniversiteler Haziran ayına kadar geç başvuru kabul ederler. Başlangıç tarihinde sorun yaşamamak için her üniversitenin yabancı öğrenciler için olan en son başvuru tarihleri kontrol edilmelidir.

ÜCRETLER:

 • Amerika’da kolejler ve üniversiteler arasında fiyat farklılıkları vardır. Kolejlerde 2 yıllık bölüm okuyup daha sonra üniversite 3. Sınıfa geçiş yaparak maliyetinizi azaltmanız mümkündür.
 • Kolejlerin ön lisans bölümleri yıllık 12-18.000 USD aralığında, üniversitlerin lisans  bölümleri yıllık 20-35.000 USD aralığında,yüksek lisanslar ise 22-40.000 USD aralığındadır.

KONAKLAMA VE ÇALIŞMA İMKANLARI:

 • Amerika’da eğitim alan öğrencilerin büyük bir kısmı üniversitenin sahip olduğu kampüs içi veya dışı yurtlarda konaklama yapmaktadır. Bunun yanı sıra bulunduğu bölğeye göre daire paulaşımı yapan öğrencilerde bulunmaktadır. Yapacağınız konaklama türüne ve bulnduğunuz şehire göre aylık yaşam giderleri için 1000-1500 USD aralığında bir bütçe ayrımanız gerekecektir.

 • Amerika’da yabancı öğrenciler kampüs içi çalışma inkamları bulabilecekleri gibi, 9 aylık eğtim sürelerini doldurduktan sonra OPT(Optional Practical Training) kapsamında başvuru yaparak yasal çalışma izni alabilirler.Ana Sayfa   Ülke Seçenekleri   Üniversitelerimiz   Bölüm Seçeneklerimiz   Merak Edilenler   İletişim